فیلم استرچ

فیلم استرچ

بسته بندی یکی از صنایع مهم و اصلی است که همه کارگاه و صنایع برای عرضه محصولات تولیدی خود در بازار به آن نیاز دارند. یکی از بهترین و کاربردی ترین گزینه ها برای بسته بندی کالا ها در صنایع مختلف، استفاده از فیلم استرچ است.

 

استرچ در معنای لغوی به معنای کشسان است و یک نوع پلاستیک پلیمری می باشد که با جنس پی وی سی یا پلی اتیلن تولید شده و ضخامت کم، کشسانی زیاد و استحکام بالایی دارد: به همین دلیل، فیلم استرچ ها بهترین گزینه برای جایگزین شدن با روش های بسته بندی قدیمی برای مواد غذایی یا محصولات تولیدی کارخانجات صنعتی می باشد.

 

خط تولید شرکت وطن گسترده ایرانیان، قادر به تولید انواع فیلم استرچ صنعتی (پلی اتیلن) بدون محدویت در ابعاد و تعداد بالا است. سایر مشخصات فیلم استرچ های صنعتی تولیدی در کارخانه ما به شرح زیر می باشد.

فرایند تولید استرچ فیلم صنعتی

با توجه به اینکه فیلم استرچ ها، ضخامت کمی داشته و مقاومت پایین مواد اولیه، امکان استفاده از مواد اولیه درجه 2 یا درجه 3 برای تولید این محصولات وجود ندارد و باید از مواد درجه یک پتروشیمی استفاده شود.

به طور کلی برای تولید استرچ فیلم های صنعتی، از 97 درصد مواد اولیه پلی اتیلنی (LDPE) و 3 درصد چسب استفاده می شود. استرچ فیلم ها به دو روش تزریقی (ریخته گری یا قالبی) و دمیدنی تولید می شوند. تنها فاکتور مهم و تعیین کننده کیفیت محصول نهایی، نوع دستگاه به کار رفته در تولید فیلم استرچ ها است.

ترکیب مواد اولیه ذکر شده، روتین خط تولید شرکت وطن گسترده ایرانیان است، همچنین امکان تولید فیلم استرچ پالت با مشخصات و ترکیب اختصاصی مواد اولیه به صورت سفارشی و نامحدود با توجه به نیاز صاحبان صنایع وجود دارد. بعنوان مثال با افزایش چسب موجود در ترکیب اولیه، امکان چسبندگی استرچ ها بیشتر می شود و یا با اضافه کردن متالاسیون، استحکام و کشسانی آن بیشتر می شود.

ابعاد و ضخامت فیلم استرچ بسته بندی

همانطور که پیشتر گفتیم، کارخانه وطن گسترده قادر به تولید استرچ فیلم های صنعتی در ابعاد و ضخامت های مختلف با توجه به نیاز مشتری می باشد. مشخصات کلی استرچ فیلم های صنعتی به شرح زیر است.

  • وزن: وزن بسته بندی رول استرچ با توجه به سفارش مشتریان از 1 کیلو تا 50 کیلوگرم قابل تولید است. البته هر چه متراژ رول بیشتر شود استفاده از آن برای بسته بندی سخت‌تر خواهد شد.
  • ضخامت: به طور معمول این محصول از ضخامت 12 میکرون تا 35 میکرون تولید می شود.
  • عرض پلاستیک استرچ: 25 سانتی‌متر، 38 سانتی‌متر و 50 سانتی
  • میزان کشسانی: 600% (استرچ تا 6 متر کشیده می شود.)
  •  

انواع روش های استفاده از استرچ پالت

استرچ پیچ کردن محصولات به دو روش انجام می شود که به شرح زیر است:

  1. استرچ پالت دستی: در این روش از نیروی انسانی و از ابزار استرچ کش دستی برای بسته بندی کردن محصولات استفاده می شود.
  2. استفاده از دستگاه استرچ: در این روش که بدون دخالت انسان انجام می شود، با توجه به حجم و ابعاد بسته بندی محصولات، دستگاه های مختلفی وجود دارد که به صورت اتوماتیک اینکار را انجام می دهد.
  3.  

خرید استرچ فیلم بسته بندی

در هنگام خرید، کیفیت فیلم استرچ مهم ترین فاکتوری است که باید به آن توجه داشته باشید، چرا که خرید استرچ فیلم با کیفیت در بسته بندی محصولات تاثیر زیادی داشته و رضایت مشتریان را به دنبال خواهد داشت.

دیگر فاکتور مهمی که هنگام خرید باید در نظر داشته باشید، قابلیت کشسانی آن است. فیلم استرچ ها حداقل باید تا 300 درصد کشسان باشند تا علاوه بر صرفه اقتصادی در مصرف نایلون، هنگام بسته بندی و جابجایی دچار پارگی نشوند. اگر خاصیت کشسانی فیلم استرچ بالا نباشد، در اثر کوچکترین فشار یا ضربه در یک نقطه دچار پارگی شده و محصول مجددا بسته بندی شود. اگر این اتفاق چند بار رخ بدهد، باعث هدر رفتن حجم زیادی از استرچ شده و برای مشتریان، اصلا صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

نکته دیگری که هنگام خرید باید در نظر بگیرید، میزان چسبندگی استرچ است که باید چسبندگی متعادلی داشته باشد، به طوریکه بعد از کشیده شده شدن، شل نشده و فرم بسته بندی محصول را حفظ کند. همچنین هنگام جابجایی محصول تغییر شکل نداده و دور تا دور بسته بندی بچسبد.

میزان درصد مواد اولیه تولید

با توجه به اینکه فیلم استرچ ها، ضخامت کمی داشته و مقاومت پایین مواد اولیه، امکان استفاده از مواد اولیه درجه 2 یا درجه 3 برای تولید این محصولات وجود ندارد و باید از مواد درجه یک پتروشیمی استفاده شود.
برای تولید استرچ فیلم های صنعتی، از 97 درصد مواد اولیه پلی اتیلنی (LDPE) و 3 درصد چسب استفاده می شود. استرچ فیلم ها به دو روش تزریقی (ریخته گری یا قالبی) و دمیدنی تولید می شوند. تنها فاکتور مهم و تعیین کننده کیفیت محصول نهایی، نوع دستگاه به کار رفته در تولید فیلم استرچ ها است.

تولید سفارشی فیلم استرچ

ترکیب مواد اولیه ذکر شده، روتین خط تولید شرکت وطن گسترده ایرانیان است، همچنین امکان تولید فیلم استرچ پالت با مشخصات و ترکیب اختصاصی مواد اولیه به صورت سفارشی و نامحدود با توجه به نیاز صاحبان صنایع وجود دارد.
بعنوان مثال با افزایش چسب موجود در ترکیب اولیه، امکان چسبندگی استرچ ها بیشتر می شود و یا با اضافه کردن متالاسیون، استحکام و کشسانی آن بیشتر می شود.